SMS phishing – fałszywe wiadomości w celu wyłudzenia poufnych informacji

sms phishing

Wiadomości SMS wciąż cieszą się ogromną popularnością. Nadal są świetną formą szybkiej komunikacji z rodziną i przyjaciółmi, ale sprawdzają się także w przypadku komunikacji marketingowej między firmą i klientami. Jednak w kontekście wysyłki SMS trzeba także wspomnieć o bezpieczeństwie cyfrowym. Nie da się zaprzeczyć, że jest to temat przewijający się w dyskusjach wielu specjalistów zajmujących się nowymi technologiami. Jednym z coraz bardziej powszechnych zagrożeń jest SMS phishing, czyli metoda wykorzystywana przez cyberprzestępców do wyłudzenia poufnych informacji od użytkowników smartfonów. Niestety SMS phishing może mieć poważne konsekwencje dla bezpieczeństwa danych osobowych oraz finansowych. Jak uniknąć wiadomości phishingowych i jak nie dać się oszukać? Sprawdź!

Na czym polega atak typu phishing?

Zastanawiasz się, czym właściwie jest atak typu phishing? Musisz wiedzieć, że w dzisiejszych czasach jest to jedna z najpowszechniejszych metod wykorzystywanych przez cyberprzestępców. Służy do wyłudzenia poufnych informacji od użytkowników Internetu i smartfonów. Polega on na podszywaniu się między innymi pod banki, firmy czy instytucje rządowe w celu uzyskania poufnych danych, takich jak: hasła, numery kart kredytowych czy dane osobowe. W związku z tym niezwykle ważne jest, aby być czujnym, odbierając maile, wiadomości SMS, ale także wiadomości na różnych komunikatorach internetowych.

Warto dodać, że cyberprzestępcy wykorzystują sprytne sztuczki i psychologiczne triki, aby skłonić odbiorcę do podania poufnych danych, które następnie będą mogli wykorzystać do uzyskania korzyści majątkowej. Bazują oni na wywołaniu u swojej ofiary paniki, poczucia lęku i konieczności działania pod presją, szybkiego podejmowania decyzji.

Rodzaje ataków phishingowych

Phishing przybiera wiele różnych form, w zależności od medium, w którym jest przeprowadzany, oraz celu, jaki mają cyberprzestępcy. Jedną z najbardziej popularnych form jest e-mail phishing, gdzie ofiara otrzymuje fałszywy e-mail wyglądający na autentyczne powiadomienie od banku, sklepu internetowego, czy innej firmy. Inną formą jest SMS phishing – oszuści wysyłają fałszywe wiadomości tekstowe, często podszywając się pod instytucje finansowe lub operatorów telekomunikacyjnych, w celu wyłudzenia poufnych danych. Istnieją również phishingowe strony internetowe, które wyglądają jak oryginalne strony znanych firm lub instytucji, ale w rzeczywistości są kontrolowane przez przestępców i służą do kradzieży danych.

Gdzie zgłosić próbę oszustwa SMS?

Jeśli staniesz się ofiarą próby oszustwa przez SMS, niezwłocznie powinieneś podjąć odpowiednie kroki. Każda taka wiadomość wymaga natychmiastowego działania. Po pierwsze oczywiście od razu warto zablokować taki numer, aby nie otrzymywać więcej wiadomości. Jednak to nie wystarczy, aby uchronić zarówno siebie, jak i wielu innych użytkowników przed próbą wyłudzenia danych. Po drugie, treść wiadomości możesz przesłać na numer 799 448 084, wykorzystując w swoim telefonie funkcję – przekaż, albo udostępnij. Wysłana przez Ciebie wiadomość trafi bezpośrednio do analityków, którzy zweryfikują tę informację, a numer znajdzie się na liście ostrzeżeń CERT Polska.

CERT Polska to zespół specjalistów, który został powołany w 1996 roku, aby reagować na zdarzenia naruszające bezpieczeństwo w sieci. Jednym z jego podstawowych celów jest właśnie rejestrowanie i obsługa zdarzeń, które zostały zgłoszone i naruszają bezpieczeństwo użytkowników w sieci. Warto dodać, że współpracują oni z podobnymi zespołami działającymi na całym świecie. CERT Polska działa w ramach struktur organizacyjnych NASK – Państwowego Instytutu Badawczego.

Jak się chronić przed phishingiem?

Ochrona przed phishingiem wymaga świadomości i ostrożności podczas korzystania z Internetu oraz komunikacji za pomocą smartfonów. Jednak jeśli będziesz stosować się do kilku podstawowych zasad, z pewnością będziesz mógł czuć się bezpiecznie również w cyberprzestrzeni.

Przede wszystkim zachowaj czujność i nie otwieraj załączników ani linków w wiadomości e-mail, mediach społecznościowych lub wiadomościach tekstowych SMS, które wydają się podejrzane lub pochodzą od nieznanych nadawców. Jeśli otrzymujesz wiadomość od nadawcy, który prosi Cię o podanie poufnych danych lub wykonanie podejrzanej czynności, zawsze sprawdzaj jej wiarygodność. Nie ufaj nawet wtedy, gdy ktoś podaje się za pracownika banku, kuriera, czy policjanta. Możesz także sprawdzić numer telefonu w odpowiednich wyszukiwarkach.

Zanim klikniesz link w e-mailu lub wiadomości SMS, dokładnie sprawdź adres URL, aby upewnić się, że prowadzi on do prawidłowej strony internetowej. Często oszuści stosują podobne, ale fałszywe adresy URL, aby zmylić odbiorcę. Zwróć także uwagę na przekazywaną treść, ponieważ wiadomości phishingowe często zawierają błędy ortograficzne, gramatyczne lub inne niedociągnięcia, które mogą wskazywać na to, że nie pochodzą one z wiarygodnego źródła. Zagłębienie się w szczegóły treści zdecydowanie może pomóc Ci zidentyfikować podejrzane wiadomości.

To jednak nie wszystko – zwiększaj swoją świadomość na temat phishingu i sprawdzaj, jakie sztuczki aktualnie wykorzystują cyberprzestępcy. W ten sposób na pewno szybciej wykryjesz próbę oszustwa, gdy otrzymasz podejrzaną wiadomość. Bardzo ważne jest także uświadamianie w tym zakresie seniorów.

Po czym poznać phishing?

Zalecamy zwracanie szczególnej uwagi na kilka istotnych aspektów – stosowanie się do naszych wskazówek może Cię uchronić przed skuteczną próbą wyłudzenia danych. Wiadomości phishingowe często zawierają prośby o dane logowania, dane kart kredytowych czy dane osobowe. Prawdziwe instytucje zdecydowanie nie powinny prosić Cię o podanie tych informacji drogą elektroniczną. Kolejny aspekt, który powinien wzbudzić Twoją czujność to presja czasu, wywoływanie strachu i paniki. Oszuści bardzo często bazują właśnie na tych emocjach, aby skłonić Cię do podjęcia szybkich działań bez wcześniejszego zastanowienia się nad całą sytuacją.

Wspomnieliśmy wcześniej także o fałszywych adresach URL, które do złudzenia przypominają te prawdziwe, a także błędach ortograficznych w treści wiadomości. Cyberprzestępcy często wykorzystują również skrócone adresy stron internetowych. Warto także zwrócić uwagę na fakt, że phishingowe wiadomości zazwyczaj nie są personalizowane i mogą zawierać ogólne sformułowania, które nie odnoszą się do konkretnie do Ciebie. Pamiętaj, że zawsze lepiej być nadmiernie ostrożnym niż ryzykować. Bądź czujny i krytyczny wobec otrzymywanych wiadomości, aby chronić swoje dane i zapewnić sobie bezpieczeństwo w sieci.

Czy samo otwarcie SMS jest niebezpieczne?

Wiele osób zastanawia się, czy już otwarcie podejrzanego SMS-a może spowodować przykre konsekwencje. Otóż warto podkreślić, że odczytanie SMS-a od nieznanego nadawcy zazwyczaj nie stanowi bezpośredniego zagrożenia dla bezpieczeństwa poufnych danych odbiorcy. Natomiast, jeśli w wiadomości umieszczony jest na przykład link, absolutnie nie powinno się w niego wchodzić. Może to prowadzić do instalacji złośliwego oprogramowania na Twoim urządzeniu i wielu innych poważnych konsekwencji. Jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości co do wiarygodności otrzymanej wiadomości, poproś o poradę bliską osobę, która być może lepiej się na tym zna. Możesz także samodzielnie skontaktować się bezpośrednio z instytucją lub firmą, od której otrzymałeś wiadomość.

Czy aplikacje filtrujące SMS-y mogą całkowicie zapobiec atakom phishingu?

Aplikacje filtrujące SMS-y mogą znacząco pomóc w zapobieganiu atakom phishingu, ale nie są w stanie całkowicie wyeliminować tego zagrożenia. Takie aplikacje wykorzystują algorytmy i bazy danych do analizy przychodzących wiadomości i identyfikacji podejrzanych treści. To właśnie dzięki filtrowaniu SMS-ów aplikacje te mogą automatycznie oznaczać podejrzane wiadomości jako spam lub blokować je całkowicie, co pomaga w ochronie przed atakami phishingowymi. Natomiast pomimo korzystania z aplikacji filtrujących SMS-y, zawsze warto być ostrożnym i czujnym, unikając interakcji z podejrzanymi wiadomościami oraz zgłaszając wszelkie incydenty odpowiednim organom. W ten sposób możesz zmniejszyć ryzyko stania się ofiarą ataku phishingowego i chronić swoje dane oraz zagwarantować sobie bezpieczeństwo w sieci. Ochrona danych osobowych powinna być dla każdego z nas priorytetem, szczególnie gdy pojawiają się nowe zagrożenia ze strony cyberprzestępców. SMS phishing to niezwykle popularna metoda wyłudzania danych wykorzystywana przez cyberprzestępców. Bardzo ważne jest nie tylko zwiększanie świadomości użytkowników telefonów komórkowych czy wskazywanie na potencjalne zagrożenia, ale także stosowanie się do podstawowych zasad bezpieczeństwa cyfrowego i zachowanie wzmożonej czujności. Nie da się zaprzeczyć, że bezpieczeństwo naszych danych w ogromnym stopniu zależy od nas samych!