Autoryzacja mobilna – co to jest?

autoryzacja mobilna

Potrzeba bezpieczeństwa jest tak samo istotna w świecie realnym jak i wirtualnym. Dawniej dane użytkowników chronione były przy pomocy loginów i haseł, dziś bardziej bezpieczna jest autoryzacja mobilna. Może ona występować w różnych formach, dając użytkownikom różne poziomy ochrony. Sprawdźmy, do czego wykorzystać autoryzację mobilną i jakie metody uwierzytelniania mobilnego są dostępne.

Mobilna autoryzacja – definicja ogólna

Pod pojęciem autoryzacji mobilnej kryje się po prostu potwierdzenie tożsamości przy pomocy urządzenia mobilnego. Jest to niezwykle powszechne rozwiązanie, zwłaszcza że ponad 50% ruchu w sieci pochodzi z urządzeń mobilnych. Uwierzytelnianie mobilne pomaga w szybki i bezpieczny sposób zarządzać swoimi kontami w aplikacjach czy na stronach internetowych, dając użytkownikom poczucie bezpieczeństwa.

Decydując się na weryfikację tożsamości, możesz wybrać dogodną dla siebie metodę autoryzacji mobilnej. Masz do wyboru:

 • autoryzację mobilną przez aplikację;
 • przepisanie kodu SMS otrzymanego na wybrany numer telefonu;
 • biometrię, tj. odcisk palca lub skanowanie twarzy;
 • autoryzację przy pomocy powiadomienia push.

Każde ze wskazanych powyżej rozwiązań ma swoje wady i zalety. Coraz częściej użytkownicy korzystają z autoryzacji w aplikacji mobilnej. Jest to sposób wygodniejszy pod tym względem, że nie trzeba przepisywać kodów SMS – wystarczy jedynie potwierdzenie za pomocą kliknięcia.

Inne zalety autoryzacji mobilnej przez aplikację:

 • Szybkość działania: Chociaż przepisanie kodu SMS nie zajmuje dużo czasu, to dla wielu osób może być po prostu uciążliwe. Potwierdzenie przez aplikację mobilną następuje błyskawicznie, wystarczy jednym kliknięciem zatwierdzić operację.
 • Bezpieczeństwo: Mamy pełną kontrolę nad wszystkimi przeprowadzanymi operacjami. A co najważniejsze, przy ponownej instalacji aplikacji musisz ponownie aktywować konkretną formę autoryzacji mobilnej na nowym lub dotychczasowym urządzeniu mobilnym. Dzięki temu masz pewność, że nikt nie włamie się na Twoje konto bez Twojej wiedzy.
 • Pełna kontrola nad danymi: W aplikacji uzyskujemy dostęp do wszystkich wcześniejszych autoryzacji, dzięki czemu możemy sprawdzić, kiedy np. logowaliśmy się do konta czy wysyłaliśmy polecenie przelewu.

Warto przy tym pamiętać, aby nie korzystać z autoryzacji mobilnej na ślepo. Zanim potwierdzisz wykonanie konkretnej operacji, dokładnie sprawdź, czy wszystkie dane są poprawne.

Wysokim poziomem bezpieczeństwa cieszą się również powiadomienia SMS oraz biometria. Decydując się na mobilną autoryzację, postaw na uwierzytelnianie wieloskładnikowe – tylko w taki sposób zapewnisz sobie możliwie najwyższy poziom bezpieczeństwa Twoich danych.

Na czym polega mobilna autoryzacja?

Autoryzacja mobilna unowocześniła proces uwierzytelniania tożsamości, do którego wcześniej wykorzystywane były jedynie loginy i hasła internetowe. Najczęściej korzysta z niej bankowość internetowa, ale ten sposób weryfikacji jest stosowany również w innych miejscach, np. na portalach z ogłoszeniami czy w programach do księgowości. Z autoryzacji mobilnej mogą korzystać zarówno klienci indywidualni, jak i firmy.

Jakie operacje potwierdzimy za pomocą autoryzacji mobilnej? W bankowości internetowej możemy wykorzystać autoryzację mobilną:

 • jako sposób potwierdzania przelewów;
 • do zmiany limitów na koncie bankowym;
 • logując się do aplikacji;
 • potwierdzając wszystkie inne operacje zlecane przez aplikację mobilną, np. otwierając nowy rachunek bankowy lub wnioskując elektronicznie o pożyczkę.

W pozostałych aplikacjach autoryzację mobilną wykorzystamy w głównej mierze do bezpiecznego logowania, np. na konta mailowe czy do profilu zaufanego.

Jak włączyć autoryzację mobilną? Możesz to zrobić bezpośrednio na stronie internetowej na swoim koncie w ustawieniach związanych z mobilną autoryzacją, a także na urządzeniu z zainstalowaną aplikacją mobilną – wówczas przy jej uruchamianiu konieczny będzie wybór preferowanej opcji uwierzytelniania.

Aby aktywować autoryzację mobilną, po prostu zaloguj się do aplikacji i w ustawieniach wybierz dogodną dla Ciebie formę autoryzacji mobilnej. W dowolnym czasie możesz ją potem zmienić.

Autoryzacja sms – co to znaczy?

Oprócz potwierdzeń transakcji w aplikacji mobilnej możesz również wybrać powiadomienia SMS. Autoryzacja SMS jest to potwierdzanie konkretnej czynności przy pomocy kodów SMS otrzymanych na podany wcześniej numer telefonu. Ciąg znaków podanych w SMS należy przepisać do okna autoryzacji. Składa się on z 6-8 cyfr lub znaków – w zależności od aplikacji.

Autoryzację mobilną w formie SMS najczęściej wykorzystuje się w aplikacjach bankowości elektronicznej, ale korzystają z niej również takie firmy jak Google czy Inpost. Wówczas ma ona za zadanie potwierdzić naszą tożsamość w trakcie logowania się do aplikacji. Zwykle autoryzacja mobilna SMS występuje jako drugi element dwuskładnikowego uwierzytelniania. Dzięki temu zapewnia większe bezpieczeństwo naszych danych.

O mobilnej autoryzacji SMS warto wiedzieć, że:

 • kody SMS są unikalne dla każdego użytkownika;
 • generują się losowo;
 • każdy nowy kod SMS przy wysłany na telefon unieważnia poprzedni;
 • unieważnienie kodu następuje również po wylogowaniu z aplikacji lub po wygaśnięciu sesji logowania.

Ze względów bezpieczeństwa potwierdzanie operacji kodem SMS należy wcześniej dokładnie sprawdzić pod kątem danych. W otrzymanej wiadomości w większości przypadków widoczne są najważniejsze informacje dla konkretnej transakcji, takie jak:

 • rodzaj transakcji, np. logowanie do systemu, przelewy na rachunek;
 • numer rachunku, na który dostarczamy przelew;
 • nazwę odbiorcy;
 • data wykonania transakcji;
 • kwota, jeśli mamy do czynienia z przelewem.

Aby włączyć autoryzację mobilną przez SMS, należy w ustawieniach aplikacji wybrać tę metodę uwierzytelniania i potwierdzić ją wcześniejszą formą autoryzacji.

Zalety autoryzacji mobilnej SMS

Autoryzacja mobilna przez powiadomienie SMS ma wiele zalet. Przede wszystkim jest ona dostępna dla wszystkich telefonów komórkowych, również tych standardowych, które nie mają możliwości instalacji aplikacji mobilnej. Dodatkowo powiadomienie SMS jest łatwe do wdrożenia dla firmy i proste w użytkowaniu przez odbiorców.

Wybierając autoryzację mobilną, zyskujesz:

 • wysoki poziom bezpieczeństwa w porównaniu z zastosowaniem zwykłych haseł, które możemy zapomnieć lub łatwo mogą zostać wykradzione przez osoby trzecie;
 • wygodę użytkowania – nie musisz już pamiętać swoich haseł, wystarczy, że w trakcie logowania przepiszesz kod otrzymany w wiadomości SMS;
 • dodatkową formę zabezpieczenia Twojego konta – autoryzacja mobilna SMS jest często wykorzystywana jako dodatkowy element uwierzytelniania dwuskładnikowego, co znacząco zwiększa poziom bezpieczeństwa danych.