Jak sprawdzić numer telefonu? —  poznaj skuteczne sposoby

Jak sprawdzić numer telefonu

Dzwonią do nas telemarketerzy, urzędy, oraz banki. Wiele z tych połączeń to spam, którego nie chcemy odbierać, ale nawet połączenie z nieznanego numeru telefonu może być czymś ważnym, np. telefonem od kuriera, który próbuje się z nami skontaktować, aby ustalić szczegóły dostawy przesyłki. Jak więc sprawdzić nieznane numery telefonów i upewnić się, że połączenie jest bezpieczne? Jak sprawdzić własny numer w szybki sposób?

Sprawdź numer telefonu — jak to zrobić?

Najpopularniejszym i jednocześnie najbardziej efektywnym rozwiązaniem będzie sprawdzenie numeru telefonu bezpośrednio podczas połączenia. Telefony takie jak Nokia czy Xiaomi wyposażone są we wbudowane aplikacje do śledzenia numerów i wykrywania spamu. Dzięki temu — niezależnie od tego, jaki jest operator sieci — w łatwy sposób dowiesz się, czy dany numer telefonu jest bezpieczny. W trakcie połączenia wyświetli się bowiem status informujący o spamie. Często też ekran będzie podświetlał się na kolor czerwony.

Jeśli w Twoim telefonie nie ma wbudowanej takiej funkcjonalności, poszukaj darmowej aplikacji do analizy numeru telefonu. Wymaga ona rejestracji oraz zezwolenia na dostęp do Twojej bazy kontaktów. Jest jednak niezawodna i działa na podobnej zasadzie, co wbudowane rozwiązanie. Ustrzeże nas przed niechcianymi rozmowami, oszustwem czy wyłudzeniami, również tych w formie wysyłki SMS.

Nie sprawdzimy jednak zastrzeżonego numeru telefonu, niezależnie od sieci, z której zostało wykonane połączenie. Uzyskanie takich informacji o numerze jest niemożliwe.

Sprawdzenie swojego numeru telefonu — jak to zrobić?

Dawniej numery zapisywaliśmy sobie w notatnikach i często mieliśmy je w głowach. Teraz robi to za nas telefon. Wielu zdarza się więc zapomnieć o kombinacji własnego numeru.

Jeśli zastanawiasz się, jak sprawdzić swój numer telefonu komórkowego, mamy dla Ciebie 3 skuteczne rozwiązania.

Pierwszym jest wykonanie połączenia na telefon znajomego lub rodziny, kogoś, kto prześle nam wyświetlony numer na ekranie smartfona. Na szczęście, dostępne jest szybsze rozwiązanie: sprawdzenie swojego numeru telefonu w kontaktach karty SIM. Wiele nowszych modeli smartfonów posiada automatycznie zapisany numer telefonu właściciela. Wystarczy odszukać tam pozycję „Twój numer”, aby dowiedzieć się, jaki numer jest do nas przypisany.

Ostatnią opcją jest wpisanie kodu numerycznego, zależnego od tego, u jakiego operatora posiadamy numer telefonu. W tym przypadku, aby sprawdzić swój numer telefonu, wybierz kod:

  • T-Mobile: *100#;
  • Play: *121#;
  • Plus: *132#;
  • Orange: pod numerem *555 (konieczne jest wykonanie połączenia do operatora).

Jak sprawdzić numer telefonu w Internecie?

Aplikacje na telefon tylko pokazują nam, czy dany numer telefonu jest bezpieczny. Jeśli nie wiemy, jak sprawdzić numer telefonu w sieci wraz z danymi, skorzystajmy z wyszukiwarki.

Wystarczy wpisać numer w Google, a wyświetlą nam się strony internetowe, takie jak ktoto.info oraz nieznany-numer.pl, które zbierają dane od użytkowników i odpowiadają na pytanie, kto kryje się pod konkretnym numerem. Każdy może zostawić tam informacje dotyczące konkretnego numeru telefonu.

Serwisy te cały czas poszerzają swoją bazę danych. Nie musimy znać operatora ani rejestrować się w serwisie. Wystarczy wpisanie numeru i otrzymamy wyniki. Widoczna jest ogólna ocena danego numeru (negatywna, neutralna, pozytywna), a także komentarze od użytkowników, którzy mieli już kontakt z danym numerem.

Jak sprawdzić zagraniczny numer telefonu?

W pierwszej kolejności rzuci nam się w oczy nietypowy numer kierunkowy. Numer przypisany do zagranicznych operatorów nie zaczyna się bowiem od „+48”. Warto więc na samym początku sprawdzić, z jakiego kraju zostało wykonane połączenie.

Drugim krokiem jest skorzystanie z zagranicznych wyszukiwarek numerów dostępnych w sieci. Problem z niechcianymi połączeniami występuje bowiem nie tylko u nas. W wyszukiwarce znajdziemy więc bazy tworzone przez użytkowników dla np. numerów z USA.

Jak sprawdzić na kogo jest zarejestrowany numer telefonu?

Od momentu wejścia w życie ustawy antyterrorystycznej w 2017 roku, każda karta SIM musi zostać zarejestrowana na konkretnego użytkownika. Wcześniej rejestracja dotyczyła tylko telefonów na abonament, nie na kartę prepaid. Dzięki temu w wielu przypadkach możemy sprawdzić właściciela numeru.

Najprościej będzie z firmą, której numer wyświetli się na stronie. Znajdziemy go również w katalogach firmowych, gdzie pojawi się nie tylko nazwa firmy, ale także jej adres. Mamy również możliwość sprawdzenia numeru prywatnego. Taki myk wykonamy np. na Facebooku. Wystarczy wpisać w wyszukiwarkę numer, a wyświetli nam się konto użytkownika, do którego został on przypisany.

Możliwa jest także lokalizacja przy pomocy karty SIM. Jest to natomiast działanie niezgodne z prawem i taka usługa może być świadczona jedynie przez operatora sieci na podstawie nawigacji.

Jak sprawdzić numer telefonu w Google? — podsumowanie

Istnieje wiele skutecznych sposobów na identyfikację podejrzanego numeru telefonu. Warto się zabezpieczyć i zainstalować na smartfonie aplikację, która uchroni nas przed odbieraniem połączeń z nieznanych numerów. A jeśli zżera nas ciekawość, kto to nas dzwoni — wejdźmy na strony zbierające dane o numerach od użytkowników. Dzięki temu szybko rozwiejemy wszystkie swoje wątpliwości.