RCS (rich communication services) – co to jest? Wady i zalety czatu RCS

Nazywany jest zabójcą klasycznych wiadomości SMS lub „SMS 2.0”. Standard RCS to nowy system wysyłania treści, który działa na zasadzie popularnych komunikatorów internetowych. Posiada szereg dodatkowych funkcjonalności, które czynią go bardziej przydatnym od SMS-ów, a nawet MMS-ów. Na czym polega jego działanie i jak go włączyć RCS?

Co to jest RCS (Rich Communication Services)?

RCS, czyli rich communication services to nowy standard komunikacji, który sukcesywnie rozszerzany jest i udoskonalany od 2008 roku przez GSMA, czyli Międzynarodową Organizację Zrzeszającą Operatorów GSM. Do jego uruchomienia potrzebny jest numer telefonu oraz dostęp do Wi-Fi lub danych mobilnych. Nie został jeszcze spopularyzowany. Obecnie skorzystać z niego mogą jedynie niektórzy użytkownicy Androida, np. na modelach Samsung czy Huawei — dostępność RCS zależy bowiem od modelu telefonu oraz operatora sieci. Nie skorzystają z niego więc osoby ze starszą wersją systemu Android oraz ci, którzy mają dwie karty sim w swoim telefonie i używają ich jednocześnie.

Docelowo wdrożenie standardu RCS ma zastąpić standardowe wiadomości SMS i ułatwić użytkownikom przesyłanie między sobą treści. Ma to być wygodne i uniwersalne rozwiązanie, bez konieczności instalowania dodatkowych aplikacji — jak w przypadku internetowych komunikatorów, takich jak WhatsApp, Messenger czy Telegram.

Warto także wiedzieć, że w 2016 roku GSMA stworzyła uniwersalny profil RCS. Wszystko po to, aby ułatwić operatorom na całym świecie jego wdrożenie. Do całej akcji włączyło się również samo Google.

RCS a SMS i MMS – podstawowe różnice

Wiadomość SMS pozwala na wysłanie w pojedynczym komunikacie jedynie 160 znaków, czat RCS takiego limitu nie posiada — i to jest podstawowa różnica. To jednak niejedyne dodatkowe funkcjonalności, których możemy się spodziewać. Wiadomości RCS ponadto pozwalają na:

  • udostępnianie lokalizacji: dzięki czemu wiemy, skąd dana osoba do nas pisze,
  • tworzenie czatów grupowych: nawet do 100 uczestników w ramach jednej konwersacji,
  • przesyłanie plików, w tym gif-ów, filmów i zdjęć o wysokiej rozdzielczości,
  • uruchomienie połączeń video: wykorzystując do tego kamerę w naszym smartfonie,
  • wysyłanie praktycznych wiadomości głosowych,
  • sprawdzenie, czy odbiorca odczytał nasze wiadomości oraz, czy na nie odpisuje,
  • automatyczne podpisywanie nieznanych nadawców biznesowych, dzięki czemu od razu wiemy, kto do nas pisze i mamy pewność, że wiadomość pochodzi z pewnego źródła, a nie jest wysyłana, np. przez oszusta,
  • wysyłanie wiadomości bezpośrednio z komputera.

Aby jednak system ten działał, konieczne jest uruchomienie czatu RCS na obu urządzeniach — u nadawcy i odbiorcy. Jeśli jedna ze stron nie ma możliwości włączenia usługi lub jest ona u niej po prostu wyłączona, wszystkie treści zostaną wysłane jak zwykły SMS. Mogą też wystąpić problemy, gdy nie mamy zbyt dobrego połączenia internetowego lub gdy przy braku dostępu do Wi-Fi mamy wyłączoną transmisję danych. Wiadomości RCS dotrą do nas bowiem dopiero wtedy, gdy wróci nam dobre połączenie z siecią.

Ten nowy standard wysyłania wiadomości tekstowych to również nowy rozdział dla marketingu mobilnego. Funkcje RCS obejmują bowiem tworzenie przycisków w treści wiadomości zamiast klasycznych linków, pozwalają również na bardziej szczegółowe mierzenie skuteczności kampanii, dzięki wykorzystaniu lepszych narzędzi analitycznych. A tym samym ulepszają działania marketingowe firm.

Jak włączyć czat RCS?

Wiadomości RCS nie są dostępne na każdym telefonie. Technologię RCS włączysz jedynie na urządzeniu z systemem Android. Apple — jak na razie — nie udostępnia takiej możliwości na swoich telefonach. Dysponuje bowiem własnym rozwiązaniem, tj. iMessagge, które działa na bardzo podobnych zasadach, jednak tylko między użytkownikami iPhonów.

Jeśli natomiast masz możliwość wysyłania wiadomości według standardu RCS, wystarczy, że włączysz je w ustawieniach swojego telefonu. Wejdź w aplikację wiadomości, a następnie w ustawieniach poszukaj opcji „Funkcje czatu”. Teraz wystarczy włączyć tę opcję suwakiem, aż podświetli się na zielono.

Nie potrzebujesz wbudowanej aplikacji do wiadomości. Możesz do tego wykorzystać również wiadomości Google pobrane ze sklepu Google Play. Warto również dodać, że w niektórych urządzeniach wiadomości RCS uruchamiane są automatycznie, wystarczy tylko zatwierdzić komunikat pojawiający się na ekranie w trakcie uruchomienia aplikacji wiadomości.

Ile znaków mieści wiadomość RCS?

Wiadomości RCS znacznie różnią się od SMS-ów. Wysyłane treści nie mają limitu znaków, możemy więc tworzyć wiadomości o dowolnej długości bez dodatkowych opłat. Nieco inaczej wygląda sytuacja w przypadku plików multimedialnych. W komunikacji RCS jedna wiadomość może mieć maksymalnie 108 MG. Dodajmy do tego fakt, że wysyłane zdjęcia zawsze będą dobrej jakości — w trakcie przysyłania nie są one bowiem kompresowane.

RCS – czy to bezpieczne?

Kilka lat temu system RCS budził sporo wątpliwości co do bezpieczeństwa. Dzisiaj możesz cieszyć się pełnym szyfrowaniem wysyłanych plików. Wiadomości RCS szyfrowane są na zasadzie end-to end, dzięki czemu nikt nie jest w stanie odczytać tworzonych przez nas treści. Do odszyfrowania wiadomości potrzebny jest specjalny klucz, do którego dostęp mają tylko nadawca oraz odbiorca komunikatu.

Niestety w przypadku wiadomości tekstowych i multimedialnych dla czatów grupowych takie szyfrowanie nie zostało jeszcze wdrożone. Rozwiązanie jest więc bezpieczne tylko w przypadku rozmów indywidualnych.