SMS — ile znaków może zawierać 1 SMS?

Ile znaków ma SMS?

SMS-y są z nami od 1992 roku. Sposób i możliwości ich wysyłki znacznie zmieniły się na przestrzeni ostatnich lat. Ile znaków możemy umieścić w treści? W jaki sposób są one kodowane?

Ile znaków ma SMS w Polsce?

Maksymalna długość wiadomości SMS wynosi 160 znaków — gdy nie stosujemy w treści wiadomości polskich znaków. Wysyłka wiadomości SMS z polskimi znakami automatycznie skraca długość o ponad połowę — do 70 znaków na wiadomość SMS.

Operatorzy umożliwiają wysyłanie i odbieranie dłuższych esemesów. Dzięki temu jedną wiadomość możemy wydłużyć do ponad 1000 znaków. Komunikacja SMS ma jednak w tym względzie pewne ograniczenia. Wysyłanie wiadomości dłuższych niż 160 znaków sprawia, że są one dzielone na mniejsze. Odbiorca otrzymuje więc jednego SMS-a, podzielonego na kilka wiadomości. Każda z nich ma 156 lub 66 znaków (przy wysyłce SMS-ów z polskimi znakami).

Czy znaki diakrytyczne zwiększają liczbę znaków w SMS?

Znaki diakrytyczne użyte w wiadomości sprawiają, że maksymalna długość wiadomości się zmniejsza. Z reguły jest to 70 znaków, które wynika z przejścia z kodowania 7-bitowego na 16-bitowe. Warto wiedzieć, że niezależnie od sieci, tego typu wiadomości kodowane są nie w systemie GSM-7, ale Unicode.

Jakie są wyjątki w liczbie znaków w SMS?

W telefonie możliwe jest 8-bitowe kodowanie wiadomości, oznaczające, że SMSy mają długość 140 znaków. Nie jest ono jednak zbyt często stosowane u operatorów, jedynie do np. transmisji danych. Dodatkowo niektóre symbole, zajmują 2 znaki w SMSach i skracają je podobnie jak w przypadku wiadomości z polskimi literami. Przykłady wspomnianych symboli to:

  • {,
  • ~,
  • czy /.

Jakie są formaty kodowania polskich znaków w SMS?

Klasyczna wiadomość kodowana jest przy wykorzystaniu standardu GSM-7. Obejmuje on najpopularniejsze litery i symbole, łącznie 128 różnych elementów. Możliwość wysyłania SMS-ów z polskimi znakami wiąże się z przejściem na kodowanie Unicode, czyli międzynarodowy standard kodowania znaków. Dzięki niemu w jednej wiadomości serwisy SMS mają możliwość umieszczenia symboli i liter występujących w różnych alfabetach. Podsumowując, wiadomości SMS:

  • bez polskich znaków: mają kodowanie GSM-7, 7-bitowe, z wykorzystaniem 160 różnych znaków;
  • z polskimi znakami: mają kodowanie Unicode, 16-bitowe, pozwalające na SMS o długości 70 znaków.