Cenimy sobie prywatność. Ta jest jednak nadużywana na każdym kroku. Przeszłością jest już posiadanie numeru telefonu nieprzypisanego do konkretnej osoby, a aplikacje i serwisy internetowe często wymagają numeru do dodatkowej weryfikacji w swoich usługach. Aby więc zachować bezpieczeństwo i jednocześnie w pełni korzystać z dobrodziejstw internetu, warto zdobyć wirtualny numer telefonu.
Wirtualny telefon przyda się nie tylko osobom prywatnym, ale również firmom – zwłaszcza tym, które obsługują klientów z całego świata, oraz tym, którym zależy na ograniczeniu kosztów związanych z obsługą telefoniczną.
Wirtualny numer telefonu – definicja ogólna
Korzystanie z wirtualnych numerów nie różni znacząco się od posiadania klasycznego numeru telefonu. Możemy na nim swobodnie odbierać wiadomości SMS oraz połączenia, w tym połączenia międzynarodowe. Różnica tkwi jedynie w sposobie przesyłania danych. Z wirtualnego numeru skorzystamy, gdy mamy dostęp do sieci przez Wi-Fi lub poprzez komórkową transmisję danych.
Posiadanie wirtualnego numeru telefonu nie wymaga dodatkowej karty sim w telefonie, nie jest powiązane również z żadnym urządzeniem czy lokalizacją.
Wirtualny numer telefonu komórkowego – czym jest?
Własny wirtualny telefon często stanowi substytut prawdziwego numeru telefonu. Sprawdzi się w sytuacjach, w których aplikacje wymagają od nas weryfikacji telefonicznej poprzez kod SMS, czego wymaga np. posiadanie konta Google. To jednak niejedyne jego wykorzystanie. Dodatkowy numer sprawdzi się dla firm, które opierają swoje działania na kontakcie telefonicznym z klientem, np. call center, a także przedsiębiorstw, które przy pomocy tego sposobu komunikacji chcą promować swoje usługi.
Korzystanie z drugiego numeru telefonu w formie wirtualnej wiąże się z szeregiem zalet, do których z pewnością zaliczymy:
- niskie koszty: na wielu serwisach udostępniony jest nawet bezpłatny wirtualny numer telefonu lub kilkudniowy darmowy okres testowy,
- wysokie bezpieczeństwo: numer wirtualny pozwala bez problemu odbierać połączenia wraz z wysyłaniem i odbieraniem wiadomości tekstowych bez ujawniania swoich danych firmom zewnętrznym,
- opcję nagrywania połączeń oraz łatwe zarządzanie numerami i przypisanie ich do konkretnych zadań,
- niższy koszt rachunku telefonicznego, zwłaszcza w przypadku firmy, która świadczy usługi na rynku międzynarodowym,
- prawdziwy numer zostaje ukryty przed telemarketerami,
- wysyłanie wiadomości jest możliwe z dowolnego miejsca,
- możliwa jest efektywniejsza obsługa klientów w przypadku firm.
Warto na koniec dodać, że korzystanie z wirtualnego numeru telefonu czasem jest ograniczone czasowo. Niektóre aplikacje pozwalają na korzystanie z darmowego wirtualnego numeru tylko przez kilka dni, przy czym okres ten można odpłatnie wydłużyć.
Jak stworzyć wirtualny numer telefonu?
Darmowy drugi numer telefonu uzyskasz szybko, korzystając z dostępnych w sieci serwisów i aplikacji. Umożliwiają one wybór dowolnego numeru z praktycznie każdego zakątka świata. Przydają się do rejestracji na portalach, w których nie chcemy ujawniać swoich danych, a także przy potwierdzaniu rejestracji w większych serwisach. Najlepiej wybierać numery polskie, zwłaszcza gdy serwisy sprawdzają lokalizację użytkownika. Problemem może być natomiast znalezienie numerów telefonu, które nie zostały wcześniej przez nikogo wykorzystane.
Korzystanie z takich serwisów lub darmowych aplikacji jest niezwykle proste! Wystarczy wpisać lokalizację numeru, wybrać dowolny z listy i ewentualnie go opisać, jeśli ma być stosowany do konkretnego celu. Dodatkowo dzięki aplikacji można przekierowywać połączenia na inne telefony – zarówno komórkowe, jak i stacjonarne i łatwo nimi zarządzać.
Dla firm, które szukają numeru telefonu do odbioru wiadomości od klientów, dużo lepszym rozwiązaniem będą płatne aplikacje dedykowane, które oddają w użytkowanie internetowy numer – w dowolnej liczbie i pod dowolnym numerem dostępnym w danym pakiecie. Aby uzyskać wirtualny numer telefonu dla firmy, wystarczy wybrać interesujący pakiet.
Wśród wirtualnych numerów firmowych możesz sobie pozwolić na:
- 9-cyfrowy numer w wersji indywidualnej lub współdzielonej,
- 4-cyfrowy numer na wyłączność lub w wersji współdzielonej,
- 1000 dedykowanych numerów telefonu.
Taka aplikacja pozwoli Ci na bieżąco kontrolować połączenia i SMS-y od klientów 24 godziny na dobę przez 7 dni w tygodniu, a także ustawiać oryginalne powitania poczty głosowej i automatyczne odpowiedzi na wiadomości SMS, czyli korzystać z tzw. marketing automation.
Wirtualny numer telefonu do weryfikacji
Niektóre aplikacje, takie jak Google czy serwisy społecznościowe wymagają numeru telefonu do weryfikacji w trakcie rejestracji. Z punktu widzenia użytkownika jest to dość niekorzystne, zwłaszcza w świecie, w którym istnieje ryzyko, że nasze dane trafią w niepowołane miejsce i do nieodpowiednich osób. I tak nasze prywatne numery telefonów lądują na liście promocyjnej podejrzanych firm. Niestety ciężko się potem z nimi uporać.
Na szczęście niskim kosztem możesz mieć własny wirtualny telefon, posiadając jedynie dostęp do połączenia internetowego. Dzięki temu w trakcie zakładania konta na dowolnym portalu, wymagającym weryfikacji, będziesz mógł skorzystać z tego udogodnienia. Warto jednak pamiętać, że chociaż aplikacje do wirtualnych numerów są zwykle bezpieczne, to nawet tam należy zachować szczególną ostrożność.
Aplikacja mobilna lub oprogramowanie oferujące darmowy numer telefonu online zapewniają pełne bezpieczeństwo w trakcie przeglądania internetu oraz korzystania ze stron internetowych. Weryfikacji przy użyciu wirtualnego numeru dokonasz przy rejestracji:
- kont e-mail od różnych dostawców,
- w sieciach społecznościowych np. Facebooku czy Instagramie,
- na portalach aukcyjnych, typu Allegro czy Olx,
- w komunikatorach internetowych, takich jak WhatsApp.
Dodatkowy numer telefonu to bardzo przydatna rzecz. Praktycznie nic nie kosztuje, a zapewnia bezpieczeństwo i anonimowość w sieci. Jest również świetnym rozwiązaniem dla firm, które planują kampanie SMS dla swoich klientów i potrzebują numeru, dostępnego wszędzie, niezależnie od lokalizacji.